Register Now

2017 BAGS Junior Golf Tour Event Results Summary

Order of Merit Final Results

Overall Rankings

1 Tannor Nairn Port Carling Port Carling
2 Gage King North Bay Osprey Links
3 Ryan McMullin Collingwood Georgian Bay Club
4 Brian O'Connor Lavack Onaping
5 Adam Fell Toronto Windermere
6 Evan Moon Alliston Borden
7 Nicholas Farelli North Bay Osprey Links
8 Jacob Lacko Sudbury Pine Grove
9 Jordan Guenette Barrie Barrie CC
10 Matthew Matheson Sudbury Timberwolf

 

Minor Bantam (12 and under)

1 Johnny Svalina Sudbury Idylwylde
2 Matthew Lyons Toronto Summit
3 Sydney White Barrie Barrie CC
4 Davis Gates Kitchener Cambridge
5 Lea Lemieux Sudbury Idylwylde
6 Andrew Laurin Barrie Barrie CC
7 Aydan Downer Gravenhurst Taboo
8 Romeo Bouchard King
Public Player
9 Emmett Woodland Barrie National Pines
10 Mackenzie Fullerton Newmarket Station Creek

 

Bantam Boys (13-14)

1 Christian Leduc Innisfil Harbourview
2 Ethan Penny Innisfil Big Cedar
3 Spencer Jackson Bracebridge South Muskoka
4 Benjamin Fowke Sudbury Timberwolf
5 Ethan Mulligan Sudbury Idylwylde
6 Mike Barnett Burlington Hidden Lakes
7 Jordan Monbourquette Barrie Heritage Hills
8 Matthew Inglis Barrie Barrie CC
9 Nick Cundari North Bay North Bay
10 Vince Palladino Sudbury Idylwylde

 

Girls

1 Ally MacDuff Bracebridge South Muskoka
2 Hannah Nykilchyk Sudbury Timberwolf
3 Sydney White Barrie Barrie CC
4 Lea Lemieux Sudbury Timberwolf
5 Victoria Gates Kitchener Cambridge
6 Gabriella McDaniel Toronto Bayview
7 Gracen Lacko Sudbury Pine Grove
8 Kylie Ruston Penetang Midland

 

                *For complete 2017 Order of Merit results


Individual event results: Winner/runner-up

Week 1-May 28th, 2017Simoro Golf Club

Minor Bantam: Aydan Downer / Johnny Svalina
Bantam Boys: Christian Leduc / Jordan Monbourquette
Juvenile/Junior: T1: Brian O'Connor / Ryan McMullin

Week 2-June 3th, 2017: Golf Bonaire

Minor Bantam: Johnny Svalina / Aydan Downer
Bantam Boys: Matthew Inglis / Parker Lariviere

Week 4-July 4th, 2017: National Pines Golf & CC

Minor Bantam: Johnny Svalina / Davis Gates
Bantam Boys: Christian Leduc / Jordan Monbourquette
Girls:  Ally MacDuff / Sydney White
Juvenile/Junior: Alex Fowke / KJ Schulz

Week 5-July 17th, 2017: The Briars Golf Club

Minor Bantam: Johnny Svalina / Matthew Lyons
Bantam Boys: Christian Leduc / Spencer Jackson
Girls:  Hannah Nykilchyk / Gella McDaniel
Juvenile/Junior: Gage King / Tannor Nairn

Week 6-July 28th, 2017: Cardinal Golf Club

Minor Bantam: Johnny Svalina / Matthew Lyons
Bantam Boys: Nick Cundari / Mike Barnett
Girls:  Ally MacDuff / Sydney White
Juvenile/Junior: Gage King / Tannor Nairn

Week 7-August 8th, 2017: Settlers' Ghost Golf Club

Minor Bantam: Matthew Lyons / Mackenzie Fullerton
Bantam Boys: Ben Fowke / Spencer Jackson
Girls:  Victoria Gates / Lea Lemieux
Juvenile/Junior: Ryan McMullin / Adam Fell

Week 8: Augest 11th 2017: Idylwylde Golf & CC

Minor Bantam: Matthew Lyons / Mackenzie Fullerton
Bantam Boys: Oliver Taillefer / T2 Nick Cundari, Tommy McKenzie, Johnny Svalina, Graeme MacDougal
Girls:  Gracen Lacko / Lea Lemieux
Juvenile/Junior: Jacob Lacko / Adam Fell

Week 9: August 17th, 2017: Tangle Creek Golf & Coountry Club

Minor Bantam: Davis Gates / Matthew Lyons
Bantam Boys: Jordan Monbourquette / Ethan Penny
Girls:  Sydney White / Victoria Gates
Juvenile/Junior: Joran Guenette / Tannor Nairn

Week 10: August 31st, 2017: Snell Tournament of Champions: Taboo Golf Club

Minor Bantam Champions (U13)
1st
Matthew Lyons
2nd
Johnny Svalina
3rd
Emmett Woodland
Bantam (U15)
1st
Spencer Jackson
2nd
Mike Barnett
3rd
Nicholas Cundari
Juvenile (U19)
1st
Ryan McMullin
2nd
Adam Fell
3rd
Matthew Matheson
Minor Bantam Girls (U13)
1st
Lea Lemieux*
2nd
Gella McDaniels
*Playoff victory

 

Match Play Champions: Osprey Valley, Seguin Valley, Georgian Bay Club

Minor Bantam: Johnny Svalina / Davis Gates
Bantam Boys: Christian Leduc / Ethan Mulligan
Juvenile: Gage King / Evan Moon
Junior: Ryan McMullin / KJ Schulz

*Playoff

The Humber Cup Team: All Ontario Junior Tour Team Championships:

BAGS Team Members: Victoria Gates, Hannah Nykilchyk, Johnny Svalina, Matthew Lyons, Ryan McMullin, Tannor Nairn, Gage King, Evan Moon, Spencer Jackson, Ethan Mulligan,

1st U15 Boys Team: Johnny Svalina / Matthew Lyons

Click here for Events Results and Order of Merit standings from past years: Summary 2017; Summary 2016; Summary 2015; Summary 2014; Summary 2013; Summary 2012; Summary 2011; Summary 2010; 2009 Summary; 2008 Summary; 2007 Summary